Wiele z chorób można byłoby wyleczyć w szybkim czasie w najlepszych klinikach na całym świecie gdybyśmy byli w posiadaniu ubezpieczenie na życie, z opcją leczenia.
Ubezpieczenie na życie to jedno z trudniejszych produktów na runku ubezpieczeń
Nie dość, że występuje w tylu formach i odmianach, to na dodatek ma tyle różnych wyłączeń z odpowiedzialności, że trudno połapać się w gąszczu paragrafów. Efekt jest taki, że kupujemy ubezpieczenie na życie w sposób nieświadomy, zwykle nie rozumiejąc za co naprawdę płacimy, lub zniechęceniu prawniczym slangiem – rezygnujemy z polisy w ogóle.
Jakie są powody tego, że Polacy się nie ubezpieczają?
Powodów, dla których Polacy się nie ubezpieczają jest wiele. Podstawowym elementem jest nie tyle brak środków, co brak świadomości, że to właśnie nam może zdarzyć się jakaś krzywda. Niestety w Polsce system edukacji nie wskazuje jakie zagrożenia mogą nas napotkać w przyszłości i dlaczego ubezpieczenia są ważne. Polacy nie myślą o przyszłości głownie ze względu na to, że nie stać ich na odkładnie pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że dobra polisa nie musi wiele kosztować. Cena jest zależna od sumy ubezpieczenia, jak i pakietów dodatkowych. Najwięcej ubezpieczeń jest tych „przymusowych”, a w zwiększaniu liczby osób ubezpieczonych pomagają banki. Często przy kredytach hipotecznych, ubezpieczenia na życie czy też mieszkanie, po prostu są obligatoryjne. Dzięki bardzo dużemu zainteresowaniu zakupem nieruchomości w ostatnich latach, a co za tym idzie również i kredytów hipotecznych, ilość osób ubezpieczonych wzrosła.
Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?
Pytanie trudne. Należy pamiętać, że podstawowym ubezpieczeniem na życie jest ubezpieczenie na wypadek śmierci spowodowanej chorobą, bądź nieszczęśliwym wypadkiem. Jeśli osoba ubezpieczona poniesie śmierć spowodowaną chorobą, bądź nieszczęśliwym wypadkiem osoby uposażone dostaną stosowne odszkodowanie. Jeśli natomiast w polisie nie ma wskazane takiej osoby – wówczas następuje proces spadkowy, a przepisy prawa spadkowego decydują komu i w jakiej wysokości jest wypłacane świadczenie.
Co dla singli?
Odpowiednim ubezpieczeniem dla osób nie mających żadnych zobowiązań, a także rodziny, są ubezpieczenia z pakietami dodatkowymi. Pakiety dodatkowe dają możliwość zabezpieczenia się na wypadek pobytu w szpitalu – tu możemy uzyskać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, poważnych zachorowań – w tym przypadku mamy możliwość zabezpieczyć się na przykład na wypadek nowotworu złośliwego, udaru mózgu czy też zawału serca. Częstą i pożądaną przez konsumentów opcją jest zabezpieczenie od niezdolności do pracy. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych są też tak zwane ubezpieczenia zwrotne. Przy podpisaniu wniosku decydujemy się na długość ubezpieczenia oraz określamy jaki procent składek będzie zwrotny po zakończeniu okresu odpowiedzialności. W przypadku braku wystąpienia zdarzeń objętych ochroną, możemy otrzymać zwrot nawet do 100% wpłaconych składek.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?
Przy wyborze oferty warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ubezpieczyciel będzie wypłacał świadczenie i czy nastąpi to już po dostarczeniu dokumentacji medycznej, czy dopiero po udostępnieniu faktur za leczenie. Istotne również jest to, aby sprawdzić, jak ubezpieczyciel wywiązuje się z umowy. Każdy konsument powinien przeczytać dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia i zweryfikować, czy nasze ubezpieczenie nie jest naszpikowane włączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Często w reklamach możemy zaobserwować oferty „tanich i dobrych” ubezpieczeń, które zabezpieczają wiele, a tak naprawdę ich jakość jest znikoma.