Skorzystaj z pomocy

Konsultanta

Co zrobić w przypadku wypadku z rowerzystą?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Każdy z nas nie może doczekać się wiosny. Dotyczy to także rowerzystów, którzy często dwa koła traktują jako swój codzienny środek transportu oraz hobby i sposób na spędzanie wolnego czasu. Wiadomo, że jazda na rowerze ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Niestety czasem może dojść do wypadku. Rowerzysta w starciu z samochodem ma małe szanse na wyjście z tej sytuacji bez szwanku.

Czy rowerzyści to duże zagrożenie na drodze?

Moda na zdrowy tryb życia sprawa, że rowerzyści są coraz częściej widziani na naszych drogach. Niestety nie wszyscy cykliści zachowują wszystkie zasady bezpieczeństwa. Najczęstszymi przyczynami wypadków z udziałem rowerzystów są:

  • Przejeżdżanie przez pasy
  • Lawirowanie między autami
  • Jazda bez świateł
  • Zajeżdżanie drogi

W przypadku kolizji lub wypadku dwóch samochodów większość z nas wie jak postępować. Co jednak zrobić, gdy dojdzie do zderzenia z rowerzystą?

Wypadek z rowerzystą

Kolizja dwóch pojazdów sprawia, że rozwiązaniem sprawy jest spisanie oświadczenia, w którym jasno zostanie wskazany sprawca i cały przebieg zdarzenia. Wszystkie szkody zostaną pokryte z polisy OC sprawcy. Co jednak w sytuacji, gdy to rowerzysta jest odpowiedzialny za zdarzenie?

Gdy sprawcą jest rowerzysta, to on musi pokryć wszystkie szkody związane z kolizją lub wypadkiem. Przypominamy, że cykliści nie muszą posiadać obowiązkowej polisy komunikacyjnej OC. Oznacza to, że za ewentualne szkody muszą zapłacić z własnej kieszeni. Niestety rzeczywistość jest jeszcze bardziej brutalna. Rowerzysta uszkodził Twój pojazd? Bardzo prawdopodobne jest, że po prostu ucieknie z miejsca zdarzenia.

Kierowca posiadający polisę AC może liczyć na zwrot kosztów.  Przypominamy, że wtedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe może żądać od sprawcy (rowerzysty) zwrotu kosztów w postaci regresu tylko wtedy, gdy znane są dane cyklisty. W innym wypadku kierowca musi liczyć się ze stratą zniżek.

Rowerzysta z ubezpieczeniem

Niektórzy rowerzyści inwestując w sprzęt i akcesoria kupują także odpowiednie ubezpieczenie. Jeżeli cyklista posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to sprawa kolizji z samochodem jest rozwiązywana tak samo pod podczas kolizji dwóch pojazdów.

Co w sytuacji, gdy rowerzysta nie poczuwa się do winy i nie posiada polisy OC? Wówczas wezwij policję, która dokładnie określi sprawcę i wyjaśni wszystkie okoliczności zdarzenia. Jeśli wtedy, cyklista nie czuje się winny, to następnie sprawa trafia do sądu.

Każdy kierowca samochodu może dociekać swoich praw tylko do zdarzeń, które miały miejsce w „strefie ruchu” lub „strefie zamieszkania”. Na drogach wewnętrznych policja nie będzie ustalać sprawcy i tylko wylegitymuje rowerzystę.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe od jakiegoś czasu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób aktywnym fizycznie, w tym rowerzystów. Na rynku dostępne są różne pakiety, które chronią życie, zdrowie i sprzęt rowerzystów. Szukasz takiej oferty? Skorzystaj z pomocy ekspertów SuperUbezpieczenia.pl, którzy znajdą dla Ciebie polisę spełniającą wszystkie Twoje oczekiwania. Po więcej szczegółów wejdź na www.szybkiepolisy.pl lub zadzwoń 732 707 777.

 

 

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę