Skorzystaj z pomocy

Konsultanta

Koszty ratownictwa w górach

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

W górach nietrudno o wypadek, który może wymagać pomocy wyspecjalizowanych służb? Sprawdź ile mogą wynosić koszty ratownictwa górskiego za granicą i dlaczego warto zadbać o kompleksowe ubezpieczenie turystyczne.

Historia ku przestrodze

Jakiś czas temu można było usłyszeć o historii pewnego 19-latka z Polski, który zaginął w Tatrach. Chłopak uległ wypadkowi spadł po słowackiej stronie Tatr. Odnalezieniem zaginionego zajęły się słowackie służby ratownicze, które w trudnych warunkach atmosferycznych (mgła, ulewne deszcze) poszukiwały poszkodowanego.

Mężczyzna został odnaleziony rano. Miał złamaną rękę, nogę i był mocno wyziębiony. Akcję ratunkową utrudniał zalegający śnieg, wysokogórski teren i warunki pogodowe. Na szczęście wszystko się udało, a poszkodowany został zniesiony na noszach po słowackiej stronie, a następnie został przewieziony do szpitala. Cała akcja ratunkowa trwała 19 godzin, a udział w niej wzięło 24 ratowników.

Rachunek za udzieloną pomoc

Pech w całej tej sytuacji oznaczał to, że chłopak nie miał wykupionej polisy turystycznej. Oznacza to, że za udzieloną pomoc został mu wystawiony rachunek na kwotę 15 tysięcy euro. Gdyby wypadek wydarzył się po polskiej stronie to za całą akcję zapłaciłoby państwo.

Przypominamy, że na Słowacji akcje ratunkowe są płatne i służby za udzieloną pomoc wystawiają rachunek. Brak polisy oznacza, że za wszystko trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Czym jest ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej?

Na stronie rzecznika finansowego można znaleźć informację, że ubezpieczenie kosztów ratownictwa pokrywa wydatki związane z przeprowadzoną akcją ratowniczą, która ma na celu ratowanie życia i zdrowia ubezpieczonego. Wysokie koszty takiej akcji wynikają często z pomocy wykwalifikowanych ratowników i użycia profesjonalnego sprzętu. Takie ubezpieczenie w swoim zakresie obejmuje również transport medyczny po zakończonej akcji do szpitala i profesjonalną pomoc lekarską, ambulatoryjną w placówce medycznej. Dokładne koszty akcji ratowniczej lub poszukiwawczej zależą od wielu czynników. Sam koszt transportu medycznego śmigłowcem może kosztować 2 tys. euro. Warto więc przed każdym wyjściem w góry zainwestować w polisę turystyczną, której koszt nie przekracza często kilkudziesięciu złotych.

Z ubezpieczenia turystycznego powinny skorzystać osoby, które będą odwiedzać polskie góry przy granicy z innym państwem (np. Czechy, Słowacja) lub te, które decydują się na wyjazd w góry np. do Włoch lub Austrii. Przy zakupie polisy warto zwrócić uwagę na sumy ubezpieczenia i limity kosztów ratownictwa i poszukiwania. Są to kwoty, do których Towarzystwo Ubezpieczeniowe ponosi odpowiedzialność i zapłaci rachunek.

Nie ryzykuj w górach i zadbaj o kompleksowe ubezpieczenie turystyczne. W wyborze polisy skontaktuj się z ekspertami, którzy doradzą i dobiorą zakres ochrony do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się pod numerem 732 707 777 lub wejdź na www.szybkiepolisy.pl.

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę