Skorzystaj z pomocy

Konsultanta

Co musisz wiedzieć o szkodzie całkowitej?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Szkoda całkowita większości kierowców kojarzy się z całkowitym zniszczeniem samochodu. Jeśli chodzi o ubezpieczenie to ze szkodą całkowitą można się spotkać wraz z polisą OC. Jak wygląda sprawa jeśli chodzi o ubezpieczenie AC? Poznaj więcej szczegółów.

Jak wygląda szkoda całkowita w autocasco?

Za szkodę całkowitą w polisie AC uznaje się uszkodzenia, których koszt naprawy przekroczy określoną sumę wartości pojazdu. Ustalany jest próg opłacalności naprawy uszkodzonego samochodu. Wszystkie szczegóły znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Ubezpieczyciele ustalają zwykle próg opłacalności na poziomie 60-80% wartości rynkowej pojazdu.

Brałeś udział w zdarzeniu drogowym i Twoja szkoda została zakwalifikowana pod szkodę całkowitą? W tym przypadku ulega zmianie sposób wyliczenia odszkodowania. Kwota odszkodowania nie będzie wypłacana na podstawie przewidywanej wysokości kosztów naprawy tylko na podstawie między wartością pojazdu przed szkodą a wartością zniszczonego pojazdu.

Kto może uzyskać odszkodowanie?

Tylko właściciel wraku jest uprawniony do otrzymania odszkodowanie. Tylko ty jako właściciel możesz otrzymać różnicę między wartością rynkową samochodu sprzed szkody a wartością wraku. Pamiętaj, że gdy serwis lub mechanik stwierdzi, że koszt naprawy nie przekroczy procentowego progu, to ubezpieczający powinien otrzymać wycenę kosztów naprawy, którą sporządziło Towarzystwo Ubezpieczeniowe. To właśnie ubezpieczyciel musi uzasadnić przekroczenie ustalonego progu szkody całkowitej.

Istnieją również sytuacje, gdzie mechanik naprawi taniej zniszczony samochód. Wówczas wszystkie rachunki i dokumenty dotyczące usunięcia szkody i zaświadczenie z wynikiem badania technicznego będą podstawą do zażądania pokrycia kosztów za szkodę na podstawie wystawionych rachunków. Warto jednak zawsze sprawdzać wszystkie zapisy, które znajdują się w OWU. Znajomość tego dokumentu pozwoli na uniknięcie nieporozumień w przyszłości.

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę