Skorzystaj z pomocy

Konsultanta

Prawo jazdy i ubezpieczenie quada. Sprawdź co musisz wiedzieć.

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Już niedługo rozpocznie się sezon komunijny. Kiedyś popularnymi prezentami był rower i zegarek. Dzisiaj prym wiedzie elektronika oraz…quady. Niestety taki pojazd to nie zabawka. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat prawa jazdy i ubezpieczenia czterokołowca. Poznaj więcej szczegółów.

Quad jako prezent komunijny może być wyjątkowy, ale może również doprowadzić do tragedii. Co jakiś czas słyszymy o wypadkach z udziałem czterokołowców. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jazda na quadzie wymaga bardzo dużych umiejętności. Do jazdy czterokołowcem trzeba się odpowiednio przygotować.

Co to jest quad?

Zgodnie z prawem czterokołowce dzielą się na lekkie i zwykłe. Do kategorii czterokołowców lekkich zaliczamy pojazdy małe i lekkie quady, których masa całkowita nie przekracza 350 kg i ich prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h. Zwykłymi czterokołowcami są quady i pojazdy samochodowe o masie własnej przekraczającej 400 kg dla przewozu osób lub 550 kg dla przewozu rzeczy.

Co z uprawnieniami?

By kierować czterokołowcem lekkim należy posiadać prawo jazdy kategorii AM. Prawo jazdy tej kategorii można uzyskać po ukończeniu 14 lat. Gdy quad jest cięższy niż 350 kg wymaga się posiadania prawa jazdy kategorii B1. Taki dokument można zrobić po ukończeniu 16 roku życia. Natomiast dla quadów ciężkich wymaga się prawa jazdy kategorii B1 lub B.

Co z ubezpieczeniem?

Czy wiesz, że quadem od tak nie możesz wyjechać na drogę? Taki pojazd musi posiadać homologację, tablicę rejestracyjną oraz ubezpieczenie OC.  Quad tak samo jak np. samochód musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC niezależnie od tego czy planujesz wyjechać na drogę lub poruszać się po leśnych ścieżkach. Brak OC oznacza duże kary. Ile kosztuje ubezpieczenie? W przypadku quada brane pod uwagę takie same parametry jak w przypadku samochodów. Do wyliczenia wysokości składki pod uwagę następujące dane:

  • Dane właściciela (wiek, doświadczenie),
  • Przebieg ubezpieczenia (posiadane zniżki),
  • Dane pojazdu (marka, model, rok produkcji, pojemność silnika),

Eksperci SzybkiePolisy.pl przypominają, że najlepszym sposobem na znalezienie najkorzystniejszej oferty jest porównywanie ofert we wszystkich firmach. Możesz to zrobić na stronie www.szybkiepolisy.pl lub pod numerem 732 707 777. Quad to nie zabawka. Pamiętaj o bezpieczeństwie, rejestracji i OC. W kwestii ubezpieczenia skorzystaj z pomocy naszych ekspertów i ciesz się z jazdy quadem.

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę