Skorzystaj z pomocy

Konsultanta

Punkty karne, co się stanie gdy przekroczę dozwoloną liczbę?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Każdemu kierowcy może zdarzyć się przekroczyć przepisy. Często w parze z mandatem idą również punkty karne. Co się stanie, gdy przekroczysz dozwoloną liczbę punktów karnych?

24 punkty

Przepisy jasno określają, że w ciągu roku można zgromadzić maksymalnie 24 punkty karne. Przekroczenie tego limity oznacza utratę uprawnień do kierowania samochodu. Okazuje się, że odzyskanie prawa jazdy może nie być takie proste.

By odzyskać uprawnienia należy ponownie zdać egzamin, ale nie tylko z kategorii gdzie przekroczyłeś punkty karne, ale również z pozostałych, które posiadasz. Przypominamy, że limit punktów karnych dla kierowcy, który uprawnienia posiada krócej niż 12 miesięcy wynosi 20. Spowodowane to jest tym, że młodzi kierowcy są sprawcami wielu wypadków i ich jeździe często towarzyszy brawura i brak doświadczenia.

Czy możesz zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Zbliżasz się do magicznej granicy 24 punktów? Możesz na własny koszt odbyć kurs, który zniweluje liczbę punktów karnych. Organizatorami takiego kursu są WORD-y, a koszt wynosi od 300 do 500 zł. Szkolenia nie można odbyć więcej niż dwa razy do roku, a czas pomiędzy szkoleniami nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Niestety z takiego kursu nie mogą skorzystać świeżo upieczeni kierowcy, którzy prawo jazdy posiadają krócej niż rok.

Punkty karne w 2017 roku

Rok 2017 oznacza zmiany w punktach karnych. Po nowym roku policjant będzie mógł ukarać Cię maksymalnie 10 punktami karnymi. Zmiany dotyczy także przekroczeniu limitu 24 punktów. Okazuje się, że nie stracisz prawa jazdy tylko zostaniesz skierowany na specjalny kurs doszkalający, który będzie dotyczył bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za taki kurs oczywiście zapłacisz  z własnej kieszeni.

Wykłady oraz zajęcia warsztatowe będą organizowane przez WORD-y. Kurs będziesz musiał odbyć w ciągu miesiąca od doręczenia pisma z decyzją. Młodzi kierowcy również będą mogli wziąć udział w tym kursie. Wystarczą dwa wykroczenia w ciągu dwóch lat od uzyskania uprawnień.

Otrzymałeś decyzję starosty o odbyciu kursu? W terminie do 6 tygodniu od otrzymania decyzji starosty musisz udać się do właściwego urzędu. Kurs wyzeruje Ci konto z punktami. Pamiętaj, że możesz to tylko raz na pięć lat. Dodatkowo jeśli w kolejnych pięciu latach znowu przekroczyłeś 24 punkty karne, to uprawnienia zostaną Ci zabrane i będziesz musiał ubiegać się o nie ponownie.

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę