Regres ubezpieczeniowy to roszczenie zwrotne, które przysługuje Towarzystwu Ubezpieczeniowemu od sprawcy zdarzenia drogowego. Często do czynienia mamy z nim, gdy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie ofiarą wypadku, a następnie zwróci się do sprawcy o zwrot wypłaconej kwoty. Okazuje się, że coraz więcej kierowców musi zwracać wysokie sumy za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Przepisy w Polsce jasno mówią, że każdy właściciel pojazdu w Polsce musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Polisa chroni właściciela przed finansowymi konsekwencjami, gdy jest on sprawcą kolizji lub wypadku. Posiadając OC odszkodowanie poszkodowanym jest wypłacane przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe.
Niestety niektórzy kierowcy w Polsce chcąc zaoszczędzić, zapominają lub po prostu z niewiedzy nie wykupują takiego ubezpieczenia. Co się stanie, gdy kierowca spowodował wypadek bez ważnej polisy OC? Poszkodowany w tym przypadku zwraca się przez swojego ubezpieczyciela do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wypłaca odszkodowanie. Następnie UFG rozpoczyna wobec sprawcy postępowanie regresowe, które żąda od sprawcy zwrotu pieniędzy za wypłacone odszkodowanie.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podał w ostatnim czasie, że już blisko 400 kierowców ma do zwrotu średnio kwoty w wysokości 200 tysięcy złotych. Z danych UFG można dowiedzieć się również, że na koniec czerwca 2017 roku prowadzone było 16,2 tys. spraw regresowych na łączną kwotę w wysokości 224 mln zł.
System, który wykrywa nieubezpieczonych kierowców w 2017 roku zidentyfikował około 52 tys. kierowców bez ważnej polisy OC. Jest to prawie o 40% więcej niż w 2016 roku. Statystyki pokazują, że 68% przypadków braku OC jest wykrywanych przez specjalny system.
Oprócz poważnych konsekwencji finansowych związanych z regresem ubezpieczeniowych na kierowców czekają również mandaty. Nawet za 1 dzień braku ciągłości w ubezpieczeniu można otrzymać grzywnę. W 2018 roku kierowcy samochodów osobowych muszą przygotować się na mandaty w wysokości:
Nie warto więc ryzykować. Brak OC może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Pamiętajmy o terminach obowiązywania umowy i nie dopuszczajmy do przerwy w ubezpieczeniu.