Skorzystaj z pomocy

Konsultanta

Ubezpieczenie domku letniskowego

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Ubezpieczenie domku letniskowego dla większości właścicieli „letnich posesji” powinno stanowić priorytet. O włamanie bowiem do takich miejsc nietrudno i co ważne, umiejscowienie domków przy akwenach wodnych również zwiększa ryzyko powstania szkód. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenie domku letniskowego? Oto kilka wskazówek.

Domek letniskowy ubezpieczyć można od wielu zdarzeń

Domek letniskowy możemy ubezpieczyć na wypadek zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, powódź, huragan, uderzenie pioruna, ale również od kradzieży z włamaniem, rozboju lub dewastacji oraz przepięć, czyli szkód elektrycznych. Warto dodać, że w niektórych  towarzystwach można też ubezpieczyć oprócz domku, ruchomości, które znajdują się wewnątrz domku. Mogą to być narzędzia ogrodnicze, sprzęt gospodarstwa domowego, czy inne przedmioty, które zaznaczymy, że chcemy bojąc ochroną.

Chcąc ubezpieczyć domek musimy spełniać wymogi ubezpieczyciela  

Domek letniskowy musi być wybudowany zgodnie ze standardem budowlanym.

Według prawa budowlanego domek letniskowy jest budynkiem, który przeznaczony jest do okresowego wypoczynku. Przepisy rozporządzenia zwalniają taki budynek z wymagań dotyczących uzbrojenia działki (pod warunkiem że gmina nie określiła ich w decyzji o warunkach zabudowy albo w planie miejscowym).W związku z tym, że muszą one być  budynkami w rozumieniu prawa budowlanego, co oznacza, że muszą być trwale związane z gruntem i posiadać fundamenty.

W związku z tym, że domek holenderski nie może być ubezpieczony jako domek letniskowy. Dlaczego? Dlatego, że nie podsiada on fundamentów na  trwale związanych z gruntem.

Musimy również spełniać wszelkie wymogi związane z zabezpieczeniem przed włamaniem  do wnętrza. Ubezpieczyciele zazwyczaj akceptują  takie zabezpieczenia, jakie używane są dla zwykłych domów jednorodzinnych. Są to m.in. odpowiednie zabezpieczenie okiem, drzwi itp.

Ubezpieczenie OC właścicieli domków

Warto pamiętać, że do standardowego ubezpieczenia właściciele domków  mogą dokupić ubezpieczenie OC w związku z posiadanie m domku letniskowego. Ubezpieczenie OC chroni właścicieli domków od finansowej odpowiedzialności związanej z roszczeniami osób trzecich.

Jak jest cena ubezpieczenia?

Wysokość składki uzależniona  jest od sumy ubezpieczenia ( czyli podobnie jak w innych polisach), od okresu ubezpieczenia, oraz oczywiście od wartości jaką posiada domek.

Kupując ubezpieczenie domku letniskowego przestudiuj warunki, poznaj definicje

To zmniejszy ryzyko nieporozumień w trakcie likwidacji szkody. Pamiętaj, że znając warunki ubezpieczyciela – będziesz się mógł do nich dostosować, a co za tym idzie, zmniejszysz ryzyko odmowy wypłaty odszkodowania.

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę