Zima w tym roku wyjątkowo dała się we znaki. Dla miłośników białego szaleństwa to dobra okazja do tego by oddać się zimowym szaleństwom na stoku. Wyjeżdżając na narty koniecznie należy zadbać o ubezpieczenie sprzętu narciarskiego.
Cena sprzętu narciarskiego to koszt rzędu od 1500 do nawet 8000 tysięcy złotych. Zagubienie sprzętu, czy jego kradzież wiąże się zatem z dużymi startami finansowymi. Bez względu na to, czy narty ulegną zniszczeniu, czy kradzieży, towarzystwa ubezpieczeniowe oferuję różnego rodzaju ubezpieczenie sprzętu narciarskiego. Jeśli wyjeżdżamy w góry by oddać się zimowym szaleństwom na stoku, koniecznie ubezpieczamy się nie tylko od NNW, czy OC, ale też musimy pamiętać, o ubezpieczeniu sprzętu. Jeśli natomiast wyjeżdżamy poza granice Polski- pamiętajmy, że koszty ratownictwa górskiego również powinny wchodzić w zakres polisy. Tylko w naszym kraju koszty te pokrywane są przez państwo.
Sprzęt skradziono ci na stoku? Możesz mieć kłopoty!
Zakład ubezpieczeń, który udziela nam ochrony ma swoje warunki na podstawie których dana umowa „działa”. W ubezpieczeniu sprzętu podstawowym warunkiem, który musimy spełniać jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy „na chwilę” spuścimy narty z zasięgu naszego wzroku. Zakłady ubezpieczeń nie wypłacą nam odszkodowania, jeśli okaże się, że przyczyniliśmy się swoim zachowaniem do utraty sprzętu narciarskiego. Jaki więc z tego wniosek? Odszkodowanie za skradziony, zniszczony czy zagubiony sprzęt otrzymamy wówczas, gdy sprzęt został odpowiednio przed zniszczeniem lub kradzieżą zabezpieczony. Najczęściej zapisy OWU przewidują, że ubezpieczenie sprzętu narciarskiego aktywne jest tylko i wyłącznie wówczas, gdy: narty zostały oddane do przechowalni( tu potrzebny jest kwit potwierdzający), lub gdy zostały schowane w innym, zamkniętym miejscu (np. w zamkniętym samochodzie).
Ukradli ci sprzęt? Zabezpiecz ślady!
Osoby, które zorientowały się o kradzieży nie mogą przyczynić się do zwiększenia rozmiarów szkody. Zazwyczaj Towarzystwa z którymi mamy podpisana umowę o Ubezpieczenie sprzętu żądają zgłoszenia w określonym przez OWU czasie kradzieży na policje.
Dokładnie czytaj warunki ogólne i poszczególne definicje
Wykupując Ubezpieczenie sprzętu koniecznie upewniamy się, czy aby na pewno dobrze rozumiemy poszczególne definicje. Towarzystwa ubezpieczeń mają to do siebie, że te same z reguły przedmioty, lub wydarzenia mogą być inaczej definiowane. Koniecznie sprawdzamy co dany ubezpieczyciel rozumie pod nazwą „ubezpieczenie sprzętu”.
Będąc za granicach, pamiętaj o ubezpieczeniu kosztów ratownictwa!
We wszystkich krajach europejskich które słyną ze ośrodków narciarskich kosztami ratownictwa obciążani są poszkodowani. Zarówno we Francji, Austrii, we Włoszech, w Szwajcarii, Czechach czy na Słowacji za koszty ratownictwa finansową odpowiedzialność ponosi osoba, której ratownictwo to dotyczy. No chyba, że poszkodowanym/poszkodowana była osobą na tyle przezorną, że kupiła odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
Przypomnijmy: Start śmigłowca wyceniany jest na około 2000 EUR. Cała akcja ratownicza, łącznie z transportem do szpitala, może wynieść 10 000 euro!
Sporty ekstremalne konieczne muszą wchodzić w skald polisy narciarskiej!
W przypadku szusowania po stokach, wymagana jest zwyżka składki na uprawianie sportów wysokiego ryzyka, do których zalicza się narciarstwo. Jeśli mamy zamiar uprawiać bardziej zaawansowane formy narciarstwa, potrzebujemy rozszerzenia polisy dla osób uprawiających sporty ekstremalne. W przypadku jakichkolwiek kłopotów zdrowotnych związanych z uprawianiem tego rodzaju sportu, dostaniemy stosowną pomoc finansową, by wrócić do zdrowia.