Kupując samochód trzeba liczyć się ze wszystkimi kosztami eksploatacji i paliwa. Oprócz tego trzeba wiedzieć, że samochód kupiony z salony po roku może już sporo stracić na wartości. Właśnie utrata wartości ma wpływ na wartość rezydualną pojazdu. Sprawdź co dokładnie oznacza to pojęcie.
Istnieją dwie definicje, które określają wartość rezydualną. Jedna z nich jest:
Druga to:
W rzeczywistości na wartość rezydualną może wpływać wiele czynników. Chodzi tu m.in. o wiek pojazdu, cenę początkową, wizerunek marki, model, typ nadwozia, pojemność silnika, rodzaj paliwa i wyposażenie. Wyliczając utratę wartości brane pod uwagę są również takie czynniki jak przebieg, historia serwisowa, historia wypadkowa oraz ceny części zamiennych.
Jak to jest z tą utratą wartości. Eksperci mówią, że zwykle istnieją dwie zasady. Starsze samochody tracą mniej na wartości. Po drugie, to niskie wskaźniki wartości rezydualnej są często odnotowywane w przypadku luksusowych samochodów. Jak więc dokładnie to obliczyć?
Tutaj potrzebny jest przykład. Załóżmy, że mamy do czynienia z drogim, luksusowym samochodem, który traci 30% wartości początkowej po 6 miesiącach eksploatacji. W ciągu pierwszego roku ta wartość może się zmniejszyć o 40%, a po 3 latach może osiągnąć nawet 60%. Oznacza to więc, że wartość rezydualna pojazdu po 3 latach wynosi 30% ceny zakupu nowego samochodu.
Tutaj należy również wiedzieć, że wartości początkowe różnią się w zależności od segmentu samochodu.
Ta wartość powinna być bardzo ważna dla klientów biznesowych. Wiele firm posiada bardzo dużą liczbę flotowych pojazdów. Oznacza to, że wyliczenie utraty wartości jest podstawą do określenia całkowitego kosztu eksploatacji pojazdów. W skrócie wartość rezydualna pozwala na wyliczenie realnych kosztów posiadania pojazdu.