Skorzystaj z pomocy

Konsultanta

Co to jest wartość rezydualna pojazdu?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Kupując samochód trzeba liczyć się ze wszystkimi kosztami eksploatacji i paliwa. Oprócz tego trzeba wiedzieć, że samochód kupiony z salony po roku może już sporo stracić na wartości. Właśnie utrata wartości ma wpływ na wartość rezydualną pojazdu. Sprawdź co dokładnie oznacza to pojęcie.

Co to jest wartość rezydualna?

 

Istnieją dwie definicje, które określają wartość rezydualną. Jedna z nich jest:

  • Suma za jaką leasingobiorca ma możliwość wykupienia pojazdu po zakończonej umowie finansowania.

Druga to:

  • Wartość rezydualna jest przewidywaną ceną samochodu po określonym przez właściciela czasie eksploatacji i przebiegu.

W rzeczywistości na wartość rezydualną może wpływać wiele czynników. Chodzi tu m.in. o wiek pojazdu, cenę początkową, wizerunek marki, model, typ nadwozia, pojemność silnika, rodzaj paliwa i wyposażenie. Wyliczając utratę wartości brane pod uwagę są również takie czynniki jak przebieg, historia serwisowa, historia wypadkowa oraz ceny części zamiennych.

Jak wygląda utrata wartości pojazdu?

 

Jak to jest z tą utratą wartości. Eksperci mówią, że zwykle istnieją dwie zasady. Starsze samochody tracą mniej na wartości. Po drugie, to niskie wskaźniki wartości rezydualnej są często odnotowywane w przypadku luksusowych samochodów. Jak więc dokładnie to obliczyć?

Tutaj potrzebny jest przykład. Załóżmy, że mamy do czynienia z drogim, luksusowym samochodem, który traci 30% wartości początkowej po 6 miesiącach eksploatacji. W ciągu pierwszego roku ta wartość może się zmniejszyć o 40%, a po 3 latach może osiągnąć nawet 60%. Oznacza to więc, że wartość rezydualna pojazdu po 3 latach wynosi 30% ceny zakupu nowego samochodu.

Tutaj należy również wiedzieć, że wartości początkowe różnią się w zależności od segmentu samochodu.

Kogo powinna interesować wartość rezydualna?

 

Ta wartość powinna być bardzo ważna dla klientów biznesowych. Wiele firm posiada bardzo dużą liczbę flotowych pojazdów. Oznacza to, że wyliczenie utraty wartości jest podstawą do określenia całkowitego kosztu eksploatacji pojazdów. W skrócie wartość rezydualna pozwala na wyliczenie realnych kosztów posiadania pojazdu.

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę