Kiedy i jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC? Na takie pytania często odpowiadają nasi eksperci. Co prawda wypowiedzenie umowy OC nie należy do skomplikowanych rzeczy, ale należy tu przestrzegać określonych zasad i określonych terminów. Jak wypowiedzieć umowę OC? Oto kilka podpowiedzi.
Wypowiedzenie umowy OC
Jeśli z jakiś powodów wypowiadamy umowę OC, musimy pamiętać o zasadach jakie panują w przepisach w branży. Wypowiedzenie umowy OC następuje z różnych powodów, dlatego też w różny sposób można je wypowiedzieć .
Pilnuj terminów!
Jeśli decydujemy się na przykład na zmianę i wykupienie OC u innego ubezpieczyciela, , należy pamiętać że wypowiedzenie umowy OC można złożyć w określonych przypadkach, przestrzegając terminów i wypełniając odpowiedni wniosek.
Wypowiedzenie wygasającej umowy OC
Wygasająca umowa to najczęstszy i najpowszechniejszy powód wypowiedzenia polisy. Jeśli okres, na który wykupiliśmy polisę OC dobiega końca i chcemy ją zmienić, musimy złożyć pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem jej obowiązywania. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, nasz dotychczasowy ubezpieczyciel automatycznie przedłuży OC.
Wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy OC
Zgodnie z przepisami, które zaczęły obowiązywać od 11 lutego 2012 r., nawet jeśli nie dopilnowaliśmy terminów związanych z wypowiedzeniem umowy OC i nasz ubezpieczyciel automatycznie przedłużył nam ubezpieczenie, zawsze możemy „ iść do innego ubezpieczyciela”.
Wystarczy, że wykupimy inne ubezpieczenie OC na ten sam okres i złożysz specjalne wypowiedzenie, stosowane w przypadku podwójnego ubezpieczenia. Pamiętaj! Wypowiedzieć możemy tylko tą polisę, która została nam automatycznie przedłużona.
Wypowiedzenie umowy OC zawartej przez telefon lub internet
Na podstawie obowiązujących przepisów mamy prawo w ciągu 30 dni wypowiedzieć umowę OC, którą zawrzemy w systemie direct, czyli przez telefon lub internet.
Wypowiedzenie umowy OC po poprzednim właścicielu samochodu
Jeśli nabyliśmy pojazd i ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela nadal obowiązuje, możemy wypowiedzieć ją w każdym momencie. Tu jednak należy pamiętać, że polisa nie przedłuży się automatycznie po zakończeniu okresu, na który było wykupione! Jest to o tyle ważne, że po zakończeniu okresu „działania” polisy samochód nie będzie ubezpieczony. A skutki jazdy nieubezpieczonym autem mogą być bardzo dotkliwe dla naszej kieszeni. Jednak OC poprzedniego właściciela może być ryzykowne. Dlaczego? Dlatego, że zakłady ubezpieczeń mają prawo ponownie przeliczyć składkę dla osoby, która kupiła auto. I tu mogą „czekać” na nas niespodzianki pod postacią zwyżek składki.
Wzór wypowiedzenia
Napisanie wypowiedzenia OC wielu kierowcom może sprawić spore problemy. Na stronie Ogólnopolskiej Bazy Agentów Ubezpieczeniowych można znaleźć wzory wypowiedzeń do wszystkich Towarzystw Ubezpieczeniowych. Wzory dostępne są na http://www.obau.pl/dokumenty/wypowiedzenia