Skorzystaj z pomocy

Konsultanta

Wypowiedzenie umowy OC

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Kiedy i jak  wypowiedzieć ubezpieczenie OC? Na takie pytania często odpowiadają nasi eksperci. Co prawda  wypowiedzenie umowy OC nie należy do skomplikowanych  rzeczy, ale należy tu przestrzegać określonych zasad i określonych terminów. Jak wypowiedzieć umowę OC? Oto kilka podpowiedzi.

Wypowiedzenie umowy OC

Jeśli z jakiś powodów wypowiadamy umowę OC, musimy pamiętać o zasadach jakie panują w przepisach w branży. Wypowiedzenie umowy OC następuje z różnych powodów, dlatego też w różny sposób można je wypowiedzieć .

 

Pilnuj terminów!

Jeśli decydujemy się na przykład na zmianę i wykupienie OC u innego ubezpieczyciela, , należy pamiętać że wypowiedzenie umowy OC można złożyć w określonych przypadkach, przestrzegając terminów i wypełniając odpowiedni wniosek.

 

Wypowiedzenie wygasającej umowy OC

Wygasająca umowa to najczęstszy i najpowszechniejszy powód wypowiedzenia polisy. Jeśli okres, na który wykupiliśmy polisę OC dobiega końca i chcemy ją  zmienić, musimy złożyć pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem jej obowiązywania. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, nasz dotychczasowy ubezpieczyciel  automatycznie przedłuży OC.

 

Wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy OC

Zgodnie z przepisami, które zaczęły obowiązywać od 11 lutego 2012 r., nawet jeśli nie dopilnowaliśmy terminów związanych z  wypowiedzeniem  umowy OC i nasz ubezpieczyciel automatycznie przedłużył nam ubezpieczenie, zawsze  możemy „ iść do innego ubezpieczyciela”.

Wystarczy, że wykupimy inne ubezpieczenie OC na ten sam okres i złożysz specjalne wypowiedzenie, stosowane w przypadku podwójnego ubezpieczenia. Pamiętaj! Wypowiedzieć możemy  tylko tą polisę, która została nam automatycznie przedłużona.

 

Wypowiedzenie umowy OC zawartej przez telefon lub internet

Na podstawie obowiązujących przepisów mamy prawo  w ciągu 30 dni wypowiedzieć umowę OC, którą zawrzemy w systemie direct, czyli przez telefon lub internet.

 

Wypowiedzenie umowy OC po poprzednim właścicielu samochodu

Jeśli nabyliśmy pojazd  i ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela nadal obowiązuje, możemy wypowiedzieć ją w każdym momencie. Tu jednak należy pamiętać, że polisa nie przedłuży się automatycznie po zakończeniu okresu, na który było wykupione! Jest to o tyle ważne, że po zakończeniu okresu „działania” polisy samochód nie będzie ubezpieczony. A skutki jazdy nieubezpieczonym autem mogą być bardzo dotkliwe dla naszej kieszeni. Jednak OC poprzedniego właściciela może być ryzykowne. Dlaczego? Dlatego, że zakłady ubezpieczeń mają prawo ponownie przeliczyć składkę dla osoby, która kupiła auto. I tu mogą „czekać” na nas niespodzianki pod postacią zwyżek składki.

Wzór wypowiedzenia

Napisanie wypowiedzenia OC wielu kierowcom może sprawić spore problemy. Na stronie Ogólnopolskiej Bazy Agentów Ubezpieczeniowych można znaleźć wzory wypowiedzeń do wszystkich Towarzystw Ubezpieczeniowych. Wzory dostępne są na http://www.obau.pl/dokumenty/wypowiedzenia

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę