Skorzystaj z pomocy

Konsultanta

Niezapłacona rata za OC- co dalej?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Szał przedświątecznych zakupów sprawia, że wiele osób zapomina o innych sprawach. Dotyczy to m.in. ubezpieczenia OC, a konkretniej zapłaty raty za ubezpieczenie. Czy brak płatności raty w terminie oznacza zakończenie ochrony?

Płatność ratalna

Ubezpieczyciele wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadzili możliwość rozłożeni płatności składki OC na raty. Pamiętać jednak należy o tym, że w przypadku rat składka OC będzie większa.

Chwila zapomnienia

Zapomniałeś opłacić ratę składki OC w terminie? Nie oznacza to, że nagle ochrona ubezpieczeniowa przestanie działać. W dalszym ciągu jesteś ubezpieczony.

Co musisz wiedzieć?

Brak terminowego zapłacenia raty sprawia, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe może żądać i ponaglać Cię w opłaceniu zaległej raty. W tym przypadku może zostać obarczony odsetkami za okres spóźnienia. W niektórych przypadkach Towarzystwo Ubezpieczeniowe może skierować sprawę do sądu.

Brak opłacenia jednej z rat składki oznacza, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe po zakończeniu okresu ubezpieczeniowego nie odnowi polisy automatycznie na kolejny krok. Taka sytuacja może oznaczać przerwę w ubezpieczeniu co wiąże się z wysokimi karami. Za każdy dzień zwłoki w ciągłości ubezpieczenia trzeba zapłacić. Ważne więc jest pilnowanie terminów opłacania składek. Przypomniałeś sobie o nieopłaconej składce? Poinformuj o tym fakcie ubezpieczyciela i zapłać ratę z ewentualnymi odsetkami za opóźnienie.

Ile wynoszą kary za brak OC?

Kara za brak polisy OC jest uzależniona od rodzaju pojazdu i okresu brak ważnej polisy. W przypadku samochodów osobowych kara za brak OC w 2018 roku będzie wynosić 4200 zł dla właścicieli samochodów osobowych. Ci, którzy posiadają „ciężarówki” muszą liczyć się z karą nawet na poziomie 6600 zł.

Przypominamy, że wyższe kary mają związek z podniesieniem w 2018 roku płacy minimalnej. Jak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na polskich drogach jeździ obecnie 100 tysięcy kierowców bez ważnego OC.

Jednym z powodów zapomnienia o OC jest zapominalstwo i roztargnienie. Najczęściej w pułapkę braku OC wpadają kierowcy, którzy myślą, że polisa OC poprzedniego właściciela odnawia się automatycznie. Pamiętaj, że kupując auto z drugiej ręki sprawdzaj ważność polisy i opłaty z nią związane.

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Tagi: , , ,

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę