Skorzystaj z pomocy

Konsultanta

Suma ubezpieczenia a wartość pojazdu

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Decydując się na kupno ubezpieczenia autocasco możesz zostać zapytany o wartość pojazdu. Na tej podstawie Towarzystwo Ubezpieczeniowe określa sumę ubezpieczenia oraz wysokość składki. Tutaj pojawia się pytanie czy suma ubezpieczenia różni się od wartości pojazdu?

Dokładnie określ wartość pojazdu

Jedną z kluczowych kwestii, które trzeba dopilnować przy wyborze polisy autocasco jest dokładne określenie wartość pojazdu. W tym celu możesz skorzystać z pomocy przedstawiciela Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Wycenę otrzymasz na piśmie.

Wyższa wartość

Pamiętaj, że w wycenie swojego ukochanego samochodu nie należy kierować się sentymentem. Podanie wyższej wartości niż w rzeczywistości nie sprawi, że np. w przypadku kradzieży otrzymasz wyższe odszkodowanie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe wyceni pojazd na stan z dnia szkody i właśnie to będzie podstawą do wypłacenia określonej sumy odszkodowania i nie będzie to suma ubezpieczenia, którą określono przy podpisywano umowy.

Eksperci przypominają, że zawyżenie sumy ubezpieczenia w wielu przypadkach oznacza zwiększenie ceny składki. Oznacza to często, że taki zabieg może okazać się zupełnie nieopłacalny dla kierowcy.

Co z leasingiem?

Przykłady pokazują, że kierowcy, którzy kupują samochód na kredyt lub są leasingobiorcami, zawyżają sumę ubezpieczenia do poziomu, który w przypadku utraty pojazdu ma starczyć na spłatę kredytu wraz z pozostałymi do spłacenia ratami leasingu. Tutaj trzeba wiedzieć, że ubezpieczenie autocasco nie jest ubezpieczeniem kredytu i nie pokryje kosztów dodatkowych związanych z umowami kredytowymi lub leasingowymi. Pamiętaj, że wypłacone odszkodowanie będzie równe wartości pojazdu w momencie szkody. Reszta kosztów związana z umowami kredytu lub leasingu spada jednak na kredytobiorcę lub leasingobiorcę.

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę