Skorzystaj z pomocy

Konsultanta

Ubezpieczenie zabytkowego samochodu

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Ubezpieczenie zabytkowego samochodu nabywane jest przez właścicieli pojazdów historycznych, którzy sporadycznie wyjeżdżają na drogi. Według prawa mają oni możliwość skorzystania z krótkoterminowego OC.  Ubezpieczenie zabytkowego samochodu może być też zawarte na cały rok.

Zacznijmy od definicji…

Definicja pojazdu zabytkowego opisana jest w art. 2. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. „Prawo o ruchu drogowym” : pojazd zabytkowy – pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami. Wygi mówię też między innymi o tym, że aby zarejestrować pojazd jako zabytkowy musi on mieć co najmniej 25 lat i posiadać 75% oryginalnych części. Ostatni egzemplarz modelu naszego „zabytku” powinien także zjechać z taśmy produkcyjnej co najmniej 15 lat temu.

Czy istnieje konieczność ubezpieczenia zabytkowego samochodu na cały rok?

Nie ma takiego wymogu. Dla „zwykłego” samochodu, ubezpieczenie komunikacyjne OC  musimy wykupić na cały rok. Jednak jeśli chodzi o ubezpieczenie zabytkowego samochodu – mamy tutaj po dwie możliwości zawarcia umowy z ubezpieczycielem. Możemy wykupić ubezpieczenie zabytkowego samochodu na okres 30 dni albo na 12 miesięcy. Ustawodawca nie wymaga od właścicieli  zabytków, aby ci płacili za ubezpieczenie samochodu zabytkowego  cały rok, jeśli wyjeżdżają  na polskie drogi sezonowo udając się na przykład na różnego rodzaju parady, czy zloty.

Warto od razu wspomnieć, że krótkoterminowe ubezpieczenie OC nie wymaga wypowiedzenia z ze strony właściciela historycznego pojazdu i rozwiązuje się wraz z upływem terminu, na jakie zostało zawarte.

Czy można kupić AC dla auta zabytkowego?

O ile wybór i zakup polisy OC dla samochodu zabytkowego nie powinien stanowić większego problemu, o tyle poszukiwanie ubezpieczenia AC nie będzie należało do łatwych.  Zanim otrzymamy ofertę, samochód musi ocenić rzeczoznawca. Na podstawie jego opinii   ubezpieczyciel ustali stawkę za polisę. A stawki  tego rodzaju polisę są bardzo wygórowane. Ceny wahają się w granicach od 1000 do 3000 tys. złotych.

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę